Svatební zvyky

 

Zvací koláčky:

Podle tradice se koláčky, které by měly mít nejméně tři různé náplně, pečou několik dnů nebo týdnů před svatbou. Rozdávají se příbuzným, přátelům a sousedům, a jsou zároveň pozvánkou na svatební hostinu.

 

Požehnání:

Ještě před odjezdem na obřad dávají rodiče snoubenců v domě nevěsty svá požehnání a symbolický křížek na čelo.

 

Družičky:

Bývají jimi svobodné dívky, které doprovázejí nevěstu do kostela. Tento zvyk měl poplést zlé duchy, kteří chtěli nevěstě uškodit. Aby se to podařilo, musely mít na sobě družičky podobné šaty jako nevěsta.

 

Snubní prsteny:

Málokdo si uvědomuje, že vzájemná výměna snubních prstenů jako symbolu nekonečna není podmínkou uzavření manželství, přesto je tento zvyk jedním z nejstarších a nejužívanějších. Prsten se navléká na levý prsteníček, z něhož je „k srdci nejblíže“

 

Oblečení nevěsty:

Švadlena by měla ve svatební den na šatech dokončit poslední detail (přišít knoflíček, apod.) nevěsta má mít na sobě vše nové kromě jedné věci půjčené (tu jí půjčuje kamarádka a dělí se s ní tak o své štěstí), jedné modré (modrá je symbolem věrnosti, ale i modřin, proto má být modré jen maličko) a jedné staré (jako symbolu pokračování rodinné tradice). Někdy se přidá penízek do střevíce pro štěstí a cukr do rukavice na sladký život.

 

Zavolejte nebo si napište o další na:

mobil: +420 775 381 643
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.